Houston Astros 1994 draft


Houston Astros 1994 Draft


June Regular

Rnd  Player                          School
 1. Ramon Castro, C                  Vega Baja, PR
 1. Scott Elarton, P                 Lamar HS, CO
 1. Russ Johnson, SS                 Louisiana State U
 2. Dan Lock, P                      Yale U
 3. Oscar Robles, SS                 Montgomery HS, San Diego, CA
 4. Paul O'Malley, P                 Illinois State U
 5. Mike Gunderson, P                North Dakota State U
 6. Shane Barksdale, OF              Etowah HS, Gallant, AL
 7. Tony Mounce, P                   Kamiakin HS, Kennewick, WA
 8. Derek Dace, P                    Sullivan HS, MO
 9. Wes Pratt, OF                    North Carolina Wesleyan
10. Roy Marsh, OF                    Ohio State U
11. Bob Palithorpe, P                Santa Clara U
12. Hassan Robinson, OF              Springfield College
13. Victor Sanchez, OF               U of the Pacific
14. Anthony Rich, SS                 Rollins College
15. Billy Hall, P                    Crowder College
16. Chris Crawford, P                Marquette U
17. Donzell McDonald, OF             Trinidad State JC
18. Stephen Fuller, P                Triton CC
19. Mark Sacharko, P                 Lancaster HS, TX
20. Richard Rodrigues, 3B            De Anza JC
21. John Smith, 3B                   Auburn HS, NY
22. Donald Scolaro, 2B               Florida Southern College
23. John Halama, P                   St. Francis College, NY
24. Ruben Jurado, P                  Chino HS, Ontario, CA
25. Anthony Shaver, P                Jacksonville State U
26. Chris McFerrin, P                McLane HS, Fresno,CA
27. Rad Weaver, P                    Clark HS, San Antonio, TX
28. James Lynch, P                   Harrison HS, Evansville, IN
29. James Whitehead, OF              Franklin HS, Roxie, MS
30. Rosario Ortiz, P                 Globe HS, AZ
31. Ben Smith, P                     Glebe Collegiate HS, Nepean, ON
32. Joe Valenti, 1B                  Mendon HS, Pittsbord, NY
33. Joe Palnich, P                   Panola College
34. Kevin Burns, 1B                  Texarkana College
35. Stacy Chupailo, P                Mona Shores HS, Norton Shores, MI
36. Michael Fee, P                   Gibbs HS, St. Petersburg, FL
37. Cory Lusk, P                     Dundee Crown HS, Carpentersville, IL
38. Ron Aronson, P                   Eastern Connecticut State U
39. Shane Gift, P                    Central Arizona College
40. Prenenyer Rodriguez, P           McCutcheon HS, Lafayette, IN
41. Peter Cervantes, P               East Los Angeles JC
42. Ralph Cadima, P                  Mount San Antonio College
43. Julio Lugo, SS                   Connors State College
44. Michael Eikenberry, P            Lincoln Trail JC, IL
45. Erik Augustin, OF                Norristown HS, PA
46. Jay Spurgeon, P                  Yosemite HS, Madera, CA
47. Kelly Johnson, P                 Walla Walla CC
48. Robert Mills, 3B                 Henderson HS, TX
49. Jonathan Black, P                Texarkana College
50. John Prestash, P                 West Branch HS, Phillipsburg, PA
51. Casey Baker, OF                  Fresno City College
52. Trevor Zwaan, P                  Prince Andrew HS, Dartmouth, NS
53. John Rodriguez, OF               Connors State College
54. Scott Bronowicz, C               Shaler HS, Pittsburgh, PA
55. Dustin Spencer, P                Cuesta College
56. Stephen Dye, P                   Butler HS, Augusta, GA
57. Petey Watts, OF                  Pike County HS, Molena, GA
58. Dale Davis, P                    Trinity HS, Bedford, TX
59. Clint Weibl, P                   Odessa College
60. Elvin Nina, P                    Northeastern Oklahoma A&M U
61. Kevin Parker, SS                 Texarkana College
62. William Berryman, P              Brown HS, Kannapolis, NC
63. Reed Goemann, P                  Elk Grove HS, Sacramento, CA
64. Paul Hoover, SS                  Steubendle HS, OH
65. Mark Manbeck, P                  Galveston College
66. Justin Bowser, P                 Seward County CC
67. Jeffrey Conner, C                Colonial HS, Orlando, FL
68. Barney Albritton, P              Parklane Academy HS, McComb, MS
69. Brad Hardtke, 3B                 Leland HS, San Jose, CA
70. Daryl Jones, OF                  Bossier City HS, LA
71. Johnny Estrada, OF               Roosevelt HS, Fresno, CA
72. Brent Husted, SS                 Santa Teresa HS, San Jose, CA
73. Jim Chamblee, P                  Odessa College
74. Brian Thompson, P                Howard College
75. Jason Middleton, P               Fort Myers HS, FL
76. Ryan Anschuetz, P                Edison College
77. Tim Worthen, 1B                  Limestone Community HS, Peoria, IL
78. Canaan Price, SS                 Palm Desert HS, CA
79. Jay Wright, P                    New Mexico Highlands U
80. Derek Ballard, 1B                Moon Valley HS, Phoenix, AZ
81. Jeff Malhews, P                  Vassar HS, MI
82. Javier Encinia, P                Blinn College
83. Jonathan Echols, C               Connors State College
84. Matt Reed, 2B                    Mississippi Delta JC
85. Shane Howeh, 1B                  Andrew Hill HS, San Jose, CA
86. Michael Constantino, P           Manatee HS, Bradenton, FL
87. Brian Statkin, P                 Lassen JC
88. Brian Tickell, P                 McLennan College
89. Paul Powell, P                   Texarkana College
90. James Sapp, OF                   Monroe CC
91. Marcus Scott, OF                 Palm Springs HS, Desert Hot Springs, CA
92. Tyler Steketee, P                Jenison HS, MI
93. Mike Glavine, 1B                 Northeastern U
94. Jeremie Durden, OF               Huntington HS, Greenwood, LA
95. Karl Chatman, OF                 Galveston College
96. Juan Rivera, SS                  Cypress Creek HS, Orlando
97. Doug Rummel, P                   Lake Travis HS, Austin, TX
98. Cameron Saska, P                 Granite Hills HS, El Cajon, CA