Houston Astros 1993 draft


Houston Astros 1993 Draft


June Regular

Rnd  Player                          School
 1. Billy Wagner, P                  Ferrum College
 2. no selection
 3. no selection
 4. Steve Verduzco, SS               San Jose, CA
 5. Derek Root, 1B                   St. Edward HS, Lakewood, OH
 6. Jamie Saylor, SS                 North Garland HS, Garland, TX
 7. Jaime Bluma, P                   Wichita State U
 8. Mike Diorio, P                   Seward County CC
 9. Brett Callan, C                  San Diego Mesa College
10. Kary Bridges, 3B                 U of Mississippi
11. Edward Lewis, P                  Central Missouri State U
12. William Hartnett, P              Northeastern U
13. Rolando Avila, OF                Los Angeles Harbor CC
14. Tim Forkner, 3B                  Seward County CC
15. Troy Schutte, P                  Creighton U
16. Grant Gosch, OF                  Serra HS, San Mateo, CA
17. Mark Dorencz, SS                 Illinois State U
18. Tim Kester, P                    Florida International U
19. Jon Phillips, P                  St. Bonaventure U
20. John Vindivich, OF               Southeastern Louisiana U
21. Jason Turley, P                  Brighton HS, Sandy, UT
22. Jay Vaught, P                    U of Texas
23. Landon Hessler, P                Brooksville-Hernando HS, Brooksville, FL
24. Jon Cannon, P                    Gunn HS, Los Altos, CA
25. Michael Walter, P                Palomar College
26. Tom Czanstkowski, P              U of Arkansas
27. Trevor Froschauer, 1B-C          Lincoln Land CC
28. Klint Klass, 2B                  Iowa Western CC
29. Steven Keen, P                   Baldwin HS, FL
30. David Green, P                   Port Hope and District HS, Port Hope, ON
31. Brock Steinke, P                 Washington HS, Cedar Rapids, IA
32. Duane Eason, P                   Hackensack HS, NJ
33. Ted Wieczorek, 1B-3B             Southern California College
34. Joseph Painich, P                West Monroe HS, LA
35. Jerry Brandon, 2B                Airline HS, Bossier City, LA
36. Ryan Kelly, P                    Amarillo HS, TX
37. Rafael Corrales, P               Niles West HS, Skokie, IL
38. Joshua Halemanu, OF              Mission College
39. Daniel Dolney, C                 New Trier HS, Wilmette, IL
40. Todd Cook, P                     Tavares HS, FL
41. Jonathan Lawrence, SS-2B         Columbus HS, GA
42. Terry Beyna, 3B                  Illinois State U
43. Anthony Mack, OF                 Los Angeles Harbor CC
44. Bryant Nelson, SS                Texarkana College
45. Ryan O'Toole                     Irvine HS, CA
46. Mike Bustamonte, P               Eisenhower HS, Rialto, CA
47. Chris Bowker, P                  Dillon HS, MT
48. Jeremy Miller, SS                Connelsville HS, Mill Run, PA
49. James Sapp, OF                   Geneva HS, NY
50. Ryan Campbell, P                 Hoover HS, Fresno, CA
51. Paul Powell, P                   Denison HS, TX
52. Nassim Hijazi, P                 Downey HS, Bellflower, CA
53. Scott Eidle, OF                  Yale U
54. Patrick Bett, P                  Asheboro HS, NC
55. Shawn Bartle, P                  McLennan College
56. Chad White, OF                   U of Maine
57. Richard Humphrey, P              Liberty U
58. Yamil Lopez, SS                  Puerto Nuevo, PR
59. Chad Crossley, P                 U of South Florida
60. Pat Maxwell, OF                  Cherry Creek HS, Englewood, CO
61. Dwayne Crawley, OF-P             Prince George's CC, MD
62. Eric Plooy, P                    Hanford HS, CA
63. Michael Myro, P                  West Torrance HS, Torrance, CA
64. Jeffrey Hook, P                  Ventura College
65. Robert Poland, P                 Southwood HS, Shreveport, LA
66. Carl Franzten, OF                Fredericksburg HS, TX
67. Leo Nunez, SS                    Fresno City College
68. Shaw Casey, SS-3B                Green Valley HS, Henderson, NV
69. Colland Felts, C                 Brighton HS, Sandy, UT
70. Robert Slomkowski, P             Rutherford HS, NJ
71. Jermaine Timberlake, 2B          Louisa County HS, Louisa, VA
72. Anthony Sciola, OF               Bullard HS, Fresno, CA
73. Aaron Martin, P                  Angelina College
74. Kiwane Garris, OF                Westinghouse HS, Chicago, IL
75. Jack Jones, SS                   Downey HS, Modesto, CA
76. Anthony Peters, C                Cardinal HS, Middlefield, OH
77. Aaron Baker, P                   Bellmont HS, Decatur, IN
78. Raphael Baro, P                  LaSaile HS, Miami, FL
79. John Anderson, P                 Chaffey College
80. Raul Plasencia, P                Jordan HS, Long Beach, CA
81. Chad Pittman, OF                 Haltom HS, TX
82. Kelvin Parker, OF                Montgomery JC, MD
83. Jason Meier, OF                  Bluevale HS, Waterloo, ON