Houston Astros 1990 draft


Houston Astros 1990 Draft


June Regular

Rnd  Player                          School
 1. Tom Nevers, SS                   Edina HS, MN
 1. Brian Williams, P                U of South Carolina
 2. Gary Mota, OF                    Fullerton College
 3. Chris Hatcher, OF                U of Iowa
 4. Perry Berry, 2B                  U of Southwest Louisiana
 5. Al Harley, OF                    Sheldon HS, Eugene, OR
 6. Jimmy White, OF                  Brandon HS, Brandon, FL
 7. David Nix, P                     Harrison HS, Evansville, IN
 8. Tony Gilmore, C                  U of Arkansas
 9. Jorge Correa, P                  Miami Senior HS, Miami, FL
10. Brian Boehringer, P              UNLV
11. Fletcher Thompson, 2B            Nicholls State U
12. Jeff Ball, 3B                    San Jose State U
13. Ray Montgomery, OF               Fordham U
14. James Evans, P                   Allan Hancock College
15. Layne Lambert, 3B                UNLV
16. Marsalis Basey, SS               Martinsburg HS, WV
17. Jon Quaid, P                     Chabot College
18. Frank Jacobs, 1B                 U of Notre Dame
19. Steven Bottoms, P                Overton HS, Nashville, TN
20. Juan Martinez, P                 Huston Tillotson College
21. Anthony Griffin, 1B              Washington HS, Hawthorne, CA
22. Dennis Reed, P                   Cal Poly San Luis Obispo
23. Jason Varitek, C                 Lake Brantley HS, Longwood, FL
24. Johnny Mitchell, OF              Sprayberry HS, Marietta, GA
25. James Martin, OF                 Seminole JC
26. Jim Dougherty, P                 U of North Carolina
27. Lincoln Gumbs, SS                Eastern Illinois U
28. Douglas Ketchen, P               Cal State Fullerton U
29. Bret Hemphill, OF                Cupertino HS, Santa Clara, CA
30. Chris Singleton, OF              Pinole Valley HS, Hercules, CA
31. Michael Irwin, P                 U of Portland
32. Lance Smith, C                   McNeese State U
33. Robert Baldwin, OF               DeLand HS, Lake Helen, FL
34. Joe Gonzalez, P                  Miami Senior HS, FL
35. Dax Winslett, P                  Plano Senior HS, TX
36. Scott Black, P                   U of Missouri
37. Rodney Foster, OF-2B             Midwest City HS, OK
38. Jose Flores, SS                  Cidra, PR
39. Jason Wall, P                    Louisiana State U
40. Vincent Roman, OF                Ithaca College
41. Scott Bullard, P                 Florida JC
42. Stephen McCumiskey, OF           U of Rhode Island
43. Raymond Dault, P                 Austin HS, TX
44. Robert McCloud, P                Palomar College
45. Steve Williams, OF               Santa Cruz HS, Arizona City, AZ
46. Christopher Milton, SS           Wilson HS, Hacienda Heights, CA
47. Derek Davis, OF                  Ellison HS, Fort Hood, TX
48. Greg Almond, C                   Middle Georgia College
49. Cleveland Ladell, 2B-OF          Texarkana HS, TX
50. Mark Prather, OF                 McLennan College
51. Malcolm Huckaby, 3B              Bristol Central HS, Bristol, CT
52. James Davis, 3B                  Lincoln HS, San Diego, CA
53. Brian McGlone, SS                Hillsborough CC
54. Todd Coburn, C                   Wooster HS, Carson City, NV
55. Scott Smith, OF                  Coppell HS, TX
56. Michael Belcher, OF              Broad Run HS, Sterling, VA
57. Carey Landstrom, P               Los Angeles Harbor CC
58. David Maize, C                   Triton CC
59. William Paragin, OF              Hamilton HS, OH
60. Bernard Bellard, P               Acadiana HS, Lafayette, LA
61. Johnny Booker, OF                Tucson HS, AZ
62. David Angotti, C                 Grossmont College
63. Kevin Ehl, P                     Cypress College
64. Kevin Cook, OF                   Cypress College
65. Steven Hernandez, SS             Orange Coast College
66. Brian Thompson, OF               Chabot College
67. Jason Rathburn, P                Westlake HS, Austin, TX
68. Ron Cacini, SS                   Triton CC
69. Donald Miller, P                 Sprayberry HS, Marietta, GA
70. Michael Lustyk, P-3B             Interlake HS, Bellevue, WA
71. Joseph Miller, OF                Los Angeles Harbor CC
72. Todd Mancini, OF                 LaSalle Academy HS, Cranston, RI
73. Mike Condon, C                   Southern Union State College
74. William Adams, OF                John Jay HS, San Antonio, TX
75. Jeffrey Brown, P                 Schenectady County CC
76. Travis Driskill, P               Anderson HS, Austin, TX
77. Anastoshio Navarro, 3B           El Rancho HS, Pico Rivera, CA
78. Darious Carter, SS               Glenn Oaks HS, Baton Rouge, LA
79. Dennis Colon, SS                 Manati, PR
80. Kenneth Jackson, 1B              Polk CC
81. Eric Mooney, P                   St. Anthony HS, Long Beach, CA
82. Jose Matos, P                    Rio Piedras, PR
83. Daniel Young, P                  Cannon County HS, Woodbury, TN
84. Patrick Bettancourt, 3B          Mission Bay HS, San Diego, CA
85. Marc Claus, SS                   Broward CC
86. George Wyles, C                  Permian HS, Odessa, TX
87. Daniel Pagan, 3B-1B              Rio Piedras, PR
88. Greg Guell, P                    Miami Dade South CC
89. Adam West, OF                    Hudson Valley CC, NY
90. Sean Garrison, P                 Berlin HS, Kensington, CT
91. Geoff Grenert, P                 Mesa CC
92. Brian Whyburn, P                 Ukiah HS, CA
93. Scott Mowl, P                    Cerritos College
94. Matthew Martinez, 2B             Sacramento City College
95. Chad Phillips, P                 Orange Coast College
96. Michael Houck, P                 El Camino College
97. Floyd White, 1B-OF               Middle Georgia College
98. Cedric Moore, OF                 Westwood HS, Port Pierce, FL
99. Jeff Caldwell, OF                Bogalusa HS, LA